PostHeaderIcon Kültür Şoku Nedir ?

kültür şoku nedir

Yurt dışında eğitim alacak olan öğrencilerin en çok karşılaştıkları sorun kültürler arasındaki farklılıklardır. Evinizi arkadaşınızı, ailenizi ve çevrenizi bırakarak yurt dışına gittiğinizde farklı kültürlede karşılaştığınızda kendinizi Kültür Şokuna hazırlamalısınız

Kendi kültürünüzden ayrılarak farklı bir kültürle karşılaştığınızda fikirleriniz ve inançlarınız farklı kültürdeki kazanımlarınıza meydan okuyacaktır. Farklılığınızın bir kazanım olduğunu düşünerek ayakta kalmaya çalışmalısınız. 

Kültür şoku yeni kültürel çevreye yada sosyal çevreye geçiş ile olur. Heyi kültürel çevrenizde yada sosyal çevrenizde nelerle karşılaşacağınız konusunda önceden fikriniz olursa daha çabuk adepte olabilirsiniz yeni yaşam alanınıza. Hissedeceğiniz duygular arasında utangaçlık, kendine güvensizlik ve endişe gelir. Alışık olduğunuz ortamdan uzaktayken, yeni ortamınızda davranışlar, hava, yemek gibi faktörler garip görünebilir.

Kültürel şoka eğer yurt dışında girmişseniz burada en önemli etkenlerden biride yabancı dil seviyenizdir. Bu da sizi strese sokacak ve şoku daha fazla hissetmenize neden olacaktır. Kabul etmeniz gereken ilk şey kültür şokunun yeni bir ülkede yaşama sonucunda oluşan normal bir reaksiyon olduğudur. Yeni evinize alıştıkça kendiniz gibi hissetmeye ve hareket etmeye başlayacaksınız.

Kültür Şokunun Belirtileri

Kültür şokunun belirtileri hem fiziksel hemde duygusal olarak ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerin hemsi fiziksel belirtilerde olabilir duygusal belirtilerde olabilir yada her iki belirti başlıklarından bir kızmı gerçekleşebilir. 

FİZİKSEL BELİRTİLER: Düzensiz uyku, Gereğinden fazla yemek yeme, Yemek yiyememe, Baş ağrıları, Karın ağrıları ve Gerginlik 

DUYGUSAL BELİRTİLER: ,Özlem, ,Yalnızlık ve sıkıntı, Endişe ve ağlama, Anti-sosyallik, Diğer insanlara aşırı bağımlılık, Yeni kültüre karşı sinir ve düşmanlık, Yeni davranış ve düşünce şekillerine karşı isyan olarak sıralayabiliriz. 

Kültür Şokunu Atlatmanın Yolları: 

 

1. Sözlü ve bedensel iletişim yollarını iyi gözlemleyin.
 
2. Soru sormaktan çekinmeyin. Anlamadığınız herhangi bir şey olduğunda açıklama isteyin. Anlaşılmadığınız zamanlarda sorduğunuz sorunun şeklini değiştirmek, söylediğiniz cümlenin anlamını kontrol etmek, ya da söylediklerinizi tekrar etmek durumunda kalabilirsiniz. 
 
3. Beklentilerinizi tartın. Amerika'daki yeni yaşamınıza ve okulunuza olan tepkileriniz beklentilerinizden kaynaklanıyor olabilir. Herhangi bir şey hakkında şaşkın ya da hayal kırıklığına uğramış hissettiğinizde kendinize beklentilerinizin yerinde olup olmadığını sorun. Beklentilerinizin yersiz ya da yanlış olduğunu fark etmeniz durumunda tatminsizliğiniz azalacaktır. 
 
4. Çevrenizdeki insanlara önyargıyla yaklaşmayın. Yeni gelenek, fikir ve yaşam biçimlerini iyi-kötü, doğru-yanlış olarak değil, sadece sizin alışmış olduğunuz kültürden "farklı" olarak değerlendirin. Olaylara farklı açılardan bakmaya çalışın.
 
5. Açık fikirli, meraklı ve esnek olun. Yeni şeyler deneyin. İçinde bulunduğunuz ortamdaki değişik insan ve kültürlerden öğrenmeye çalışın. Ne kadar çok keşfederseniz o kadar öğrenirsiniz. 
 
6. Espritüel olun. Yeni bir kültürü keşfederken hata yapmanız çok doğaldır. Kendinize gülebilirseniz çok daha iyi ve rahat hissedersiniz. Hatalarınız hakkında esnek olabilirseniz diğer insanlar size daha arkadaşça yaklaşırlar. 
 
7. Faal olun ve kendinize amaçlar belirleyin. Yabancı bir ülkede okumanın en önemli avantajları yeni ilişkiler kurmak, yeni yerler gezmek ve yeni tecrübeler edinmektir. Evde oturarak bir şeylerin olmasını beklemeyin. Bir öğrenci kulübüne, spor takımına üye olun. Okulunuzdaki uluslararası öğrenciler organizasyonuna katılın. Tecrübelerinizi geliştirdiğinizde çok şey başarmış olacaksınız. 
 
8. İnsan ilişkilerinizi güçlendirin; yeni arkadaşlıklar kurarak çevre edinin. Mutlu anlar kadar, zor kararlar ve durumlar da paylaşılmalıdır. Aileniz ve arkadaşlarınız uzakta olduğu için zor zamanlarınızda arayabileceğiniz arkadaşlar edinmeniz önemlidir. Aksi takdirde kendinizi yalnız ve bunalımda hissedebilirsiniz. Zor zamanlarda başvurabileceğiniz kişiler diğer (özellikle sizinle aynı ülkeden olan) öğrenciler, herhangi bir öğretim üyesi, akademik danışmanınız, ilgi duyduğunuz öğrenci kulübünün üyeleri, yabancı öğrencilerle ilgilenen ofis üyeleri ve hatta komşunuz olabilir. 
 
9. "Amerikanlaşmak" ya da kendi kültürel kimliğinize sıkı sıkıya bağlı kalmak ve iki kültür arasındaki dengeyi sağlamak söz konusu olduğunda yapılacak en doğru hareket, yeni kültüre ne karşı çıkmanız ne de teslim olmanız olacaktır. Böylece, geçici bir süre için bulunduğunuz bu ülkede rahat ve mutlu olabilirsiniz. 
 
10. Okulunuzdaki yabancı öğrencilerle ilgilenen ofisi ziyaret edin. Danışmanınızla yapacağınız konuşmalar kültür şokuna pozitif ve sağlıklı bir açıdan bakmanızı sağlayacaktır. Sizden önce bu evrelerden geçmiş olan binlerce öğrencinin nasıl başardığını öğrenin. 
 
11. Tecrübelerinizden öğrenin. Yeni bir kültürde yaşamak hayatınızdaki en önemli ve eğitici tecrübe olabilir. 

 


 
En Çok İndirilenler
1.
Tüm Dersler Genel Değerlendirme Sınavı-5 (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Tüm Dersler Testleri)
3621
2.
Türm Dersler Yaprak Testi (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Tüm Dersler Testleri)
3505
3.
3p 1k toplama etkinliği (1. Sınıf Etkinlikleri/1. Sınıf Matematik Etkinlikleri)
2152
4.
Hece Çalışması (1. Sınıf Etkinlikleri/1. Sınıf Türkçe Etkinlikleri)
2136
5.
Tüm Dersler Genel Değerlendirme Sınavı-4 (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Tüm Dersler Testleri)
2081
6.
Okuma - Anlama Cümle Kurma Etkinliği (1. Sınıf Etkinlikleri/1. Sınıf Türkçe Etkinlikleri)
2078
7.
Okuma Anlama Yazma Etkinliği ( Kurt ile Leylik) (1. Sınıf Etkinlikleri/1. Sınıf Türkçe Etkinlikleri)
1909
8.
Çarpma - Bölme Etkinliği (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Matematik Testleri)
1870
9.
Tüm Dersler Genel Değerlendirme Sınavı-2 (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Tüm Dersler Testleri)
1839
10.
Genel Değerlendirme Sınavı-3 (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Tüm Dersler Testleri)
1828
11.
Basit Okuma Cevap Verme Etkinliği (1. Sınıf Etkinlikleri/1. Sınıf Türkçe Etkinlikleri)
1708
12.
Çıkarma Problemi (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Matematik Testleri)
1645