PostHeaderIcon Sınıf Ortamının Özellikleri

Sınıf Ortamının Özellikleri


Sınıf ortamı sınıf yönetimi için çok önemli bir faktördür. Sınıf yönetiminde sınıf ortamının kalitesi ne kadar çok artarsa sınıf yönetimi de o kadar kolaylaşır ve sınıf yönetimi de kolaylaşınca da eğitimin kalitesi artar.

Fiziksel Özellikler

1)Öğrenci Sayısı: Sınıfta öğrenci sayısının genel olarak% 30’un üstünde olması istenmeyen bir durumdur. Ancak ideal bir öğrenci sayısı yoktur. İdeal öğrenci sayısı sınıf düzeyine, dersin konusuna, kullanılan öğretim yöntemlerine, öğretmenin öğretmenlik beceri ve yeteneklerine göre değişebilir diyebiliriz.

2)Yerleşim Düzeni: Başarılı bir yerleşim düzeni, sınıf içi etkileşimi ve öğretimi olumlu yönde etkiler, kaynakları kolaylaştırır. Bunun için öğrencilerin birbirlerini ve öğretmenlerini rahatça görebilmelerine dikkat edilmelidir.

3) Isı, Işık, Renk: Isı, öğrencilerin derse yönelik konsantrasyonunda etkiliyken ışık insan psikolojisi üzerinde etkili olan önemli bir fiziksel değişkendir.  Sınıfta iyi renk uyumunun sağlanması da göz estetiği ve zihinsel etkinlik açısından uyarıcı etkiler yaratabilir. Bu nedenle öğretmenin mutlaka bunlara dikkat etmesi gerekir.

4) Gürültü: Öğretmen-öğrenci etkileşimini olumsuz yönde etkileyen bir değişken olan gürültü, derse yönelik ilgi ve dikkat kaybı gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Huzurlu bir öğretim ortamının sağlanması için öğretmen öğrencilerin ilgi ve dikkatlerini her durumda uyanık tutmalıdır.

5) Temizlik: Temizlik alışkanlığı kazanmak öğrencilerin gelişimi için gereklidir. Bedensel temizliğin önemini kavrayan öğrencinin aynı duyarlılığı çevresi için de göstermesi çok doğal bir tepkidir.

6) Görünüm: Sınıftaki eşyaların uyumlu ve amaca uygun olarak yerleştirilmesi gereklidir. Uygun bir görünüm öğrenciyi olumlu yönde etkiler ve öğrencinin seçici bir kişilik kazanma bilinci geliştirmesine de katkıda bulunur.

Toplumsal Özellikler

1) Her grubun ortak amaçları ve özellikleri vardır. Yeni bilgiler öğrenmek, sınıflarını geçmek, derslerinde başarılı olmak, sınıftaki öğrencilerin ortak amaçlarıdır.

2) Bireylerin grup içindeki davranışları, tek başlarına gösterdikleri davranışlardan farklıdır. Bireyin tek başına gösterdiği davranış, içinde bulunduğu gruba göre değişiklik gösterir.

3) Grubun birey üzerinde toplumsal baskı kurma etkisi vardır. Birey istemediği bir davranışı sırf gruba uyum sağlamak veya grup üyelerince dışlanmamak için nedenler gereği yapabilir.

4) Her grubun kendine özgü norm ve değerleri vardır. Okulun değer ve normlarına göre öğrencilerin ortak bir değer geliştirmeleri sağlanarak sınıfta olumlu sosyal ortam yaratılabilir.

5) Grubun bireyin verimliliği üzerinde etkisi vardır. Grup, bireyin güdülenmesini ve faaliyet düzeyini artırır. Şöyle diyebiliriz ki; bireyin yapma eğiliminde olduğu tepkileri yapma olasılığı artar.

6) Birey grup içinde daha fazla risk alma eğilimindedir. Birey, grup üyelerine güvenerek daha kolay risk alabilir.

7) Her grup kendi içinde zamanla bir lider çıkarır. Her sınıfın“sınıf başkanı” olarak nitelendirilen öğretmen tarafından atanan ya da öğrenciler tarafından seçilen bir lideri vardır.


 

Yorumlar  

 
0 #1 Radamel Falcao 26-08-2011 10:28
bu yazılanlar hep teoride kalmasa keşke
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

En Çok İndirilenler
1.
Tüm Dersler Genel Değerlendirme Sınavı-5 (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Tüm Dersler Testleri)
3618
2.
Türm Dersler Yaprak Testi (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Tüm Dersler Testleri)
3504
3.
3p 1k toplama etkinliği (1. Sınıf Etkinlikleri/1. Sınıf Matematik Etkinlikleri)
2152
4.
Hece Çalışması (1. Sınıf Etkinlikleri/1. Sınıf Türkçe Etkinlikleri)
2136
5.
Okuma - Anlama Cümle Kurma Etkinliği (1. Sınıf Etkinlikleri/1. Sınıf Türkçe Etkinlikleri)
2078
6.
Tüm Dersler Genel Değerlendirme Sınavı-4 (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Tüm Dersler Testleri)
2078
7.
Okuma Anlama Yazma Etkinliği ( Kurt ile Leylik) (1. Sınıf Etkinlikleri/1. Sınıf Türkçe Etkinlikleri)
1909
8.
Çarpma - Bölme Etkinliği (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Matematik Testleri)
1869
9.
Tüm Dersler Genel Değerlendirme Sınavı-2 (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Tüm Dersler Testleri)
1837
10.
Genel Değerlendirme Sınavı-3 (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Tüm Dersler Testleri)
1826
11.
Basit Okuma Cevap Verme Etkinliği (1. Sınıf Etkinlikleri/1. Sınıf Türkçe Etkinlikleri)
1708
12.
Çıkarma Problemi (2. Sınıf Testleri/2. Sınıf Matematik Testleri)
1644